in

POVESTEA tricoului de la Newell’s pe care Messi l-a aratat dupa golul marcat si i l-a dedicat lui Maradona

Golul de 1-0, marcat in minutul 30, a amintit de “Mana lui Dumnezeu” de la Mondialul din ’86. Messi a ridicat mana parca special pentru a omagia gestul care a marcat fotbalul mondial dupa ‘sfertul’ cu Anglia de la turneul final din Mexic. Totusi, argentinianul nu a atins mingea. Golul a fost analizat cu VAR, apoi validat de arbitrul Mateu Lahoz.

Apoi, Leo Messi a marcat un gol in victoria echipei sale cu Osasuna, 4-0. Argentinianul a inchis tabela cu golul sau. Starul Barcelonei i-a dedicat reusita idolului sau, Diego Armando Maradona care a murit pe 25 noiembrie.

Dupa ce a marcat, Messi si-a dat jos tricoul Barcelonei, pe sub care avea tricoul lui Newell’s Old Boys, cu numarul 10. Acesta e tricoul purtat de Maradona la echipa argentiniana, pentru care legendarul fotbalist a jucat doar 6 meciuri, dar este echipa pentru care a jucat si Leo Messi. Fotbalistul Barcelonei si-a inceput cariera la Newell’s.

POVESTEA TRICOULUI ARATAT DE LEO MESSI

Messi, un fan al lui Newell’s, care a si jucat pentru club in perioada junioratului, a fost pe teren, la vârsta de sase ani, cand Maradona a debutat in tricoul rosu-negru. Messi a intrat la pauza meciului la mijlocul terenului pentru a face jonglerii cu mingea.

Legenda spune ca micutul Messi a primit tricoul lu Maradona.

Scris de Ultima Faza

A incercat sa fie MARADONA! Ce a putut sa faca Messi in timpul meciului cu Osasuna

A fost Maradona sau Messi? Coincidenta CIUDATA la golul marcat de starul Barcelonei