in

Messi are cel mai slab start in campionat, de la varsta majoratului!

Sursa foto: AFP

Pe drumul catre castigarea celui de-al saptelea Balon de Aur, Lionel Messi are parte de un debut negru in campionatul Frantei. Argentinianul a inregistrat cel mai slab start din ultimii 16 ani!

In patru meciuri jucate in Ligue 1, vedeta celor de la PSG nu a fost implicata in niciun gol pentru lidera campionatului!

Sursa foto: Getty Images

Lionel Messi – 4 meciuri jucate pentru PSG, in Ligue 1

Goluri – 0

Pase decisive – 0

Minute jucate impotriva echipelor Reims, Lyon, Rennes si Marseille – 280.

Sud-americanul are deja trei reusite in Champions League pentru noul sau club, dar in campionat bate vantul! Nu s-a mai intamplat asa ceva de cand avea 18 ani!

Lionel Messi – 76 de minute jucate in sapte meciuri din liga spaniola, pentru primul gol in tricoul blaugrana

16 octombrie 2004 – debut pentru Barcelona (1-0 cu Espanol)

1 mai 2005 – primul gol pentru clubul catalan (2-0 cu Albacete).

Exceptand sezonul de debut, doar in Editia 2005/06, cand a inceput sa joace regulat pentru Barcelona, argentinianul a avut un start mai dificil decat cel actual de la PSG.

Lionel Messi – Sezonul 2005/06 din Primera Division

• A marcat primul gol dupa 295 de minute jucate in primele sase jocuri: Barcelona – Racing Santander 4-1 (27 noiembrie 2005).

Statistica primele patru meciuri de campionat jucate de Lionel Messi in ultimele 15 sezoane