in

Goool, Alibec! Mai rapid la Viitorul si FCSB decat la CFR Cluj

Sursa foto: Captura Digi Sport

CFR Cluj este unica echipa din Liga 1 cu maximum de puncte, dupa primele trei runde. Ultimul succes, 1-0 contra Chindiei Targoviste, a fost asigurat de golul lui Denis Alibec.

Atacantul de la CFR Cluj a marcat in cel de-al doilea joc in tricoul campioanei en-titre, dupa ce debutase in victoria de la Clinceni, scor 2-1.

Alibec a inscris pentru clubul ardelean din pasa capitanului Mario Camora. In fotbalul romanesc, Denis a marcat la debut doar pentru doua formatii: Viitorul Constanta si FCSB. Interesant este de numele lui Camora se leaga primul gol marcat de Alibec pentru FCSB!

Liga 1, 5 februarie 2017: CFR Cluj – FCSB 1-1

• In minutul 14, Camora l-a faultat in suprafata de pedeapsa pe Alibec, aflat la prima partida in tricoul echipei din Capitala
  • Inaintea acestui fault, Alibec s-a aflat in pozitie de offside, in momentul pasei decisive, lucru nesemnalizat de arbitrul asistent
  • In minutul 16, Alibec a transformat penalty-ul si a deschis scorul
Sursa foto: Mircea Mester

A fost un debut nebun pentru Alibec pentru FCSB, in meciul din Gruia, din urma cu patru ani – a fost inger si demon… Dupa ce a marcat, Denis a incasat doua cartonase galbene, in decurs de sase minute (37 si 43), pentru proteste, respectiv simulare. Totul s-a schimbat insa la clubul din Cluj-Napoca. Alibec si-a invatat lectia si nu a mai avut probleme cu brigada de arbitri.

”Este unul dintre motivele pentru care am venit, CFR e cea mai mare echipa din tara. Nu conteaza cine marcheaza, important e sa castigam. Daca dau eu, e cu atat mai bine”Denis Alibec

Alibec si scurta vraja avuta cu FCSB

Meciuri: 42

Goluri: 12

Pase de gol: 10

Proaspatul atacant de la CFR Cluj a marcat primul gol in campionatul intern dupa o pauza de 308 zile. Denis reusise ultimul gol pentru Astra Giurgiu, in esecul cu Viitorul Constanta, scor 1-4 (26 septembrie 2020).

Denis Alibec – Meciuri necesare pentru marcarea primului gol la cluburile la care a evoluat in Romania

Farul Constanta – 7 jocuri: un gol in partida cu FC Timisoara, scor 1-1 (18 octombrie 2008)

Viitorul Constanta – 1 joc: un gol in partida cu Ceahlaul Piatra Neamt, scor 3-0 (27 august 2012)

Astra Giurgiu – 3 jocuri: un gol in partida cu Ceahlaul Piatra Neamt, scor 2-0 (30 martie 2014)

FCSB – 1 joc: un gol in partida cu CFR Cluj, scor 1-1 (5 februarie 2017)

CFR Cluj – 2 jocuri: un gol in partida cu Chindia Targoviste, scor 1-0 (31 iulie 2021)