in

Ziua in care Real Madrid a invins Barcelona la zece goluri diferenta!

Madridul este astazi in sarbatoare, inaintea meciului pe care Barcelona il va juca la Mallorca, dupa pauza fortata de Covid-19.

Real aniverseaza 77 de ani de la cea mai categorica victorie in El Clasico!

13 iunie 1943, Mansa retur din semifinalele Cupei Spaniei: Real Madrid – Barcelona 11-1 (in tur, 0-3)

Sursa foto: AS

“Dubla” din urma cu 77 de ani s-a jucat intr-o tensiune politica inimaginabila. Jucatorilor de la Real Madrid le-au tremurat picioarele pe “Les Corts”, situatia repetandu-se pe “Chamartin” cu fotbalistii blaugrana!

Ranile Razboiului Civil din Spania inca sangerau, iar Catalunya se opunea regimului lui Francisco Franco (1939 – 1975).

In meciul din capitala Spaniei, Real Madrid a reusit sa egaleze situatia in cele doua manse dupa primele 30 de minute de joc. Apoi, Iadul s-a declansat pentru Barca. In urmatoarele 15 minute ale primei reprize, “albii” au mai marcat de cinci ori, asa ca la pauza a fost 8-0!

Daca 11-1 s-ar intampla astazi, ni s-ar parea un fake sau poate o eroare in raportul meciului. Insa istoria nu minte, a fost un rezultat devastator. In continuare exista zvonuri, dar fara nicio dovada, ca politia locala i-a intimidat inaintea meciului pe jucatorii Barcelonei!

13 iunie ’43: Atac al gazdelor la poarta lui Miro / Sursa foto: ABC

Ce s-a intamplat dupa 11-1?

• Portarul Miro s-a retras din fotbal, argumentand ca a fost amenintat de politisti sa nu-si faca treaba pentru Barca!
  • Real Madrid avea sa piarda finala Cupei Spaniei din ’43, in dauna lui Athletic Bilbao.
  • Presedintii ambelor cluburi au demisionat: Marques de la Mesa de Asta i-a lasat locul lui Jose Antonio Albert, iar Fuerte Peralba i-a cedat scaunul lui Santiago Bernabeu! Pentru Real, venirea lui Bernabeu avea sa schimbe istoria clubului,
  • Totodata, ambele echipe au fost obligate sa plateasca cate o amenda in valoare de 25.000 de peseetas, din cauza deficientelor organizatorice.
  • O alta victima: jurnalistului catalan Juan Antonio Samaranch i s-a ridicat dreptul de a practica aceasta meserie, dupa ce a scris ca “Madridul si-a pierdut faima celebra de cavaler”. Samaranch va ajunge presedintele Comitetului International Olimpic, intre 1980 si 2001.