in

Istoria loviturilor de pedeapsa ratate de Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo s-a calificat cu Juventus in finala Coppa Italia, dupa o “dubla” fara victorie in fata umbrei AC Milan.

13 februarie 2020, Mansa tur: AC Milan – Juventus 1-1

Rebic ’61 / Cristiano Ronaldo ‘90+1 (penalty)

12 iunie 2020, Mansa retur: Juventus – AC Milan 0-0

In meciul de la Milano, portughezul a transformat lovitura de pedeapsa primita de Juventus. La meciul retur, CR7 a ratat un penalty, in minutul 16. Gianluigi Donnarumma a atins mingea sutata de Cristiano, aceasta lovind bara portii milaneze. Au trecut 120 de zile intre golul inscris pe “San Siro” si ratarea de la Torino…

Ce ne arata statistica? In intreaga cariera, Cristiano Ronaldo a beneficiat de 144 de lovituri de pedepasa:

• Transformate: 121
  • Ratate: 23

Bornele lui CR7 de la 11 metri:

Primul penalty executat

30 noiembrie 2005, Cupa Ligii Angliei: Manchester United – West Bromwich Albion 3-1

• A marcat in minutul 12 in poarta lui Russell Hoult, aducand egalarea pe “Old Trafford”