in

VIDEO / Imagini incredibile cu Messi! 17 ani de la debutul la Barcelona

Sursa foto: FC Barcelona

Fara sa stie nimeni atunci – 16 noiembrie 2003 – a fost o zi la sfarsitul careia fotbalul nu a mai fost la fel. In urma cu 17 ani, Barcelona l-a aruncat in lupta, intr-un meci amical, pe Lionel Messi. A fost primul pas spre istorie…

Echipa blaugrana a jucat pe “Dragao”, contra lui FC Porto. Cu o echipa plina de jucatori de la echipa de tineret, avandu-i doar pe  Luis Enrique, Xavi Hernandez si Rafa Marquez pe post de vedete, Messi a intrat pe teren in minutul 71, la scorul de 2-0 in favoarea gazdelor.

👉 Ai urlat ca un nebun cand le-ai vazut in direct! Cele mai tari goluri ale romanilor in Liga Campionilor!

Sursa foto: DR

Lionel Messi – 16 noiembrie 2003

• Avea  16 ani si 115 zile
  • A purtat tricoul cu numarul 14

Prima apartie a lui Messi in prima echipa nu a fost suficienta pentru a evita infrangerea echipei antrenata de Frank Rijkaard. Un debut amar, poate… Dar asta merge acum in plan secund. Chiar si daca te gandesti ca pe banca invingatorilor s-a aflat Jose Mourinho!

👉 FA – BU – LOS! Ianis Hagi a rupt plasa din lovitură liberă, după ce “profesorul” Mutu i-a dat câteva sfaturi de aur! VIDEO spectaculos

“A avut doar 15 minute, dar a jucat foarte bine si chiar a avut doua sanse sa inscrie. Viitorul pe care-l are este promitator” – antrenorul Frank Rijkaard, la finalul meciului cu FC Porto, din 2003

👉 CUTREMUR pe Bernabeu! Sergio Ramos, dorit de un club GIGANTIC din Europa! Oferta de nerefuzat

Dupa 11 luni, avea sa debuteze intr-un meci oficial pentru blaugrana. Dupa 17 ani, cifrele lui Lionel Messi pe “Camp Nou” sunt ametitoare: