in

Spania i-a aratat Barcelonei cum sa-i invingi pe nemti la diferenta de sase goluri!

Spania a distrus Germania, in Liga Natiunilor: 6-0! Incredibil rezultat… venit dupa 95 de zile de la un alt scor care a socat lumea:

24 mai 1931, Berlin: Germania – Austria 0-6

Spania a devenit unica nationala din istorie care a marcat cate sase goluri in poarta a doua campioane mondiale cu minimum doua trofee:

27 martie 2018: Spania – Argentina (2 titluri mondiale) 6-1

17 noiembrie 2020: Spania – Germania (4 titluri mondiale) 6-0

Spania a avut doar 3-0 la pauza… Astfel, n-a reusit sa doboare recordul detinut, in coproprietate, de Belgia si Romania!

23 noiembrie 1913: Belgia – Germania 6-2 (4-0)

28 aprilie 2004: Romania – Germania 5-1 (4-0)

In schimb, este pentru prima data in istoria de 112 ani a nationalei Germaniei cand a fost condusa la pauza cu o diferenta de trei goluri, intr-un meci oficial. De asemenea, a fost pentru prima data dupa 62 de ani cand Germania a primit trei goluri in prima repriza, intr-un joc oficial:

28 iunie 1958 – Cupa Mondiala: Franta – Germania 6-3 (3-1)