in

Situație unică în “era” COVID! Căpitanul Croației a aflat că este infectat la pauza meciului cu Turcia

Domagoj Vida, căpitanul naționalei Croației

Domagoj Vida (31 de ani) s-a aflat în prim-plan aseară la meciul Turcia – Croația 3-3 și nu datorită jocului său. Căpitanul oaspeților a aflat că are COVID-19 la pauza meciului de la Istanbul și a alarmat pe toată lumea.

Vida a început ca titular partida amicală cu Turcia și totul părea să se desfășoare în mod obișnuit. La pauza meciului însă, fundașul croat a aflat că ultimul său test, efectuat în dimineața meciului, a fost pozitiv.

Vida a fost înlocuit după primele 45 de minute și a intrat în carantină la Istanbul.

“Vida va petrece următoarele zile în autoizolare la Istanbul, conform normelor în vigoare”, se arată într-un comunicat emis aseară.

Căpitanul Croației a aflat că are COVID la pauza meciului cu Turcia

Situația fără precedent din “era” COVID a apărut din cauza unei dezorganizări. Jucătorii croați au efectuat ultimul test premergător partidei cu Turcia în dimineața zilei de miercuri, iar rezultatele au întârziat să apară.

În cele din urmă, Vida&Co au aflat dacă sunt sau nu infectați cu noul coronavirus abia la pauza meciului cu Turcia, lucru greu de înțeles de toată lumea.

Croații efectuaseră deja un test luni, în urma căruia cu toții primiseră rezultat negativ. Lucrurile s-au schimbat însă ieri, chiar în timpul meciului cu Turcia. Prin urmare, Vida nu va putea face deplasarea în Suedia, pentru meciul Croației din Liga Națiunilor, programat pe 14 noiembrie (ora 21:45).

Meciul dintre Turcia și Croația s-a încheiat la egalitate, scor 3-3. Tosun, Turuc și Under au marcat pentru gazde, în timp ce Budimir, Pasalic și Brekalo au punctat pentru croați.

Scris de Ultima Faza

Discurs genial, dar dur al lui Rădoi: “Trebuie să nu fii om, să nu ai emoţii ca să nu simţi”

Olimpiu Moruțan, mijlocașul FCSB-ului (Sursa: Telekom Sport)

Marea dorință a lui Moruțan: “Aș vrea să ajung acolo!”. Transferul la care visează mijlocașul FCSB-ului