in

Rashford, hat-trick in 18 minute! Dar e la ani lumina de recordul Champions League!

Sursa foto: AFP

Uneori, nu poti avea aripi impotriva “Diavolilor”! RB Leipzig, semifinalista Champions League in urma cu trei luni, s-a prabusit pe “Old Trafford”: 0-5 contra celor de la Manchester United. Marcus Rashford a facut un meci senzational: a marcat un hat-trick, primul din cariera sa!

Reusita atacantului englez a venit la o distanta de 27 de ani, 11 luni si trei zile de la primul hat-trick din istoria UCL:

Marco van Basten: AC Milan – IFK Goteborg 4-0 (25 noiembrie 1992)

Rashford a jucat doar 27 de minute si a marcat cele trei goluri intr-un interval de 18 minute. Pare impresionant, dar e departe de cele mai rapide performante de acest tip din istoria competitiei!

Sursa foto: PA

TOP 5 – Cele mai rapide hat-trick-uri din istoria Champions League

8 minute – Bafetimbi Gomis: Dinamo Zagreb – Olympique Lyon 1-7 (7 decembrie 2011)

9 minute – Mike Newell: Blackburn Rovers – Rosenborg 4-1 (6 decembrie 1995)

11 minute si 13 secunde – Raheem Sterling: Manchester City – Atalanta 5-1 (22 octombrie 2019)

11 minute si 15 secunde – Cristiano Ronaldo: Real Madrid – Malmo 8-0 (8 decembrie 2015)

12 minute – Robert Lewandowski: Steaua Rosie Belgrad – Bayern Munchen 0-6 (26 noiembrie 2019)

Rashford a devenit cel de-al cincilea jucator din istoria Champions League care a marcat trei goluri intr-un meci din postura de rezerva!

1998: Rosler (Kaiserslautern)

2001: Pandiani (Deportivo La Coruna)

2008: Llorente (Villarreal)

2019: Mbappe

2020: Rashford

O noua performanta pentru jucatorul de 22 de ani – Rashford a intrat pe locul al doilea in clasamentul celor mai rapide hat-trick-uri realizate de “Diavolii rosii” in Cupa Campionilor Europeni/Champions League!

Sursa foto: Getty Images

Cele mai rapide hat-trick-uri din istoria lui Manchester United in CCE/UCL

16 minute: Dennis Viollet (contra lui Anderlecht, in 1956)

18 minute: Marcus Rashford (contra lui Leipzig, in 2020)

19 minute: Denis Law (contra lui Waterford, in 1968)

Cu ajutorul lui Rashford, echipa antrenata de Ole-Gunnar Solskjaer a urcat pe locul al patrulea in clasamentul cluburilor cu cele mai multe hat-trick-uri in istoria Champions League.