in

“Nu i-as spune nimic lui Urs Meier, daca l-as intalni, dar as schimba asta!” Stelea, despre meciul cu Danemarca

Danermarca – Romania 2-2 si o calificare pierduta. Danezii ne-au condus dupa un penalty inventat de Meier, dar Mutu si Pancu au facut 2-1 pentru noi. Finalul de meci, ne-au dat ocazii imense prin Bratu, Mutu si Cernat. Danezii au egalat în minutul 90+5 prin Laursen…

Imi aduc aminte ca am fost pe banca la acel meci. Aveam multa speranta si incredere, dar am terminat meciul plin de nervi…

Sincer sa fiu, nu as vrea sa-i spun nimic lui Urs Meier, daca l-as intalni. Nici acum si nici daca l-as fi intalnit atunci. Primul gand pe care il am gandindu-ma la acel meci e ca am avut meciul in mana noastra. Eu nu cred ca a fost ceva intentionat din partea arbitrului si am pierdut din cauza noastra. In ultimele minute am avut doua ocazii la 2-1 si puteam face 3-1, asa ca nimeni nu ne oprea sa ne calificam, daca am fi marcat atunci. Romanii nu ar trebui sa il urasca pe Urs Meier, a trecut. Mai bine sa ne concentram toata energia pozitiva si sa le-o transmitem baietilor duminica.

Daca as avea puterea sa dau timpul inapoi, as schimba un singur lucru la acel meci. Nu l-as fi scos pe Mutu din teren in ultimele minute.” a povestit Stelea pentru Eu sunt 12.

Urs Meier a vorbit si el despre meciul blestemat in cartea sa autobiografica.

Evenimentele care au urmat meciului din Danemarca au semănat cu o adevărată revoltă îndreptată mai ales împotriva mea. Motivul: românii s-au simţit nedreptăţiţi. Ambasada Elveţiei de la Bucureşti a fost asaltată de peste 5.000 de oameni care erau furioşi pe mine. Au urmat ameninţări cu moartea.

A fost o perioadă delicată, iar eu nu am avut nicio reacţie la început. Nu ştiam dacă furia şi ameninţările suporterilor români vor lua forme concrete. Revolta a fost provocată de un penalty pe care l-am dictat împotriva echipei României.

În minutul 72, românii conduceau cu 2-1, rezultat care îi califica la Euro 2004. De altfel, pe parcursul meciului jucaseră mai bine decât adversarii lor. Spre sfârşitul partidei, românii au irosit o ocazie uriaşă. S-au purtat de parcă în ziua aia nu li se putea întâmpla nimic. Un jucător care avea deja un cartonaş galben trebuia să execute un corner.

Sfidător, s-a îndreptat agale spre fanion, convins că nu îi pot da roşu şi nu pot prelungi meciul. În prelungiri, antrenorul a dorit să mai facă o schimbare. În acest caz, prelungirile vor dura mai mult. Exact în secunda 30 a minutului 94 s-a întâmplat ceea ce avea să declanşeze furia românească”, poveste Urs Meier in cartea autobiografica numită: “Tu decizi”.