in

DRAMA lui Hategan, subiect de DOCUMENTAR pentru UEFA! Oficialii nu l-au uitat pe roman

UEFA a lansat al doilea episod din seria ‘Man in the middle’, unde prezinta povestile necunoscute ale arbitrilor de top ai Europei. Unul dintre acestia este si cel mai bine cotat arbitru roman al momentului, Ovidiu Hategan.

Arbitrul roman este subiectul principal al celui de-al doilea episod, publicat pe site-ul UEFA.

In noiembrie 2018, Hategan a arbitrat in Liga Natiunilor Olanda – Germania (2-2). La pauza meciului, Ovidiu a trait o drama cumplita. A primit vestea ca mama sa a incetat din viata cu cateva minute in urma. Hategan a fost incurajat atat de colegii din brigada, cat si de seful arbitrilor de la UEFA, italianul Rosetti.

Am vazut ca am doua apeluri nepreluate, mi-am dat seama ca ceva nu e in regula. Am sunat si am aflat ce s-a intamplat. Am inceput sa plang, am vorbit cu Roberto Rosetti, mi-a zis ca e alaturi de mine. M-a sustinut, au contat foarte mult vorbele lui. Mi-a zis sa intru pe teren si s-o fac pentru memoria mamei mele. Asa s-a intamplat, stiu cat de mandra era de mine. A doua oara nu cred ca as mai face la fel, dar atunci am putut sa intru pe teren“, povesteste Ovidiu Hategan.

Vazandu-l plangand la finalul meciului, starul lui Liverpool din nationala Olandei, Virgil Van Dijk l-a imbratisat si l-a consolat pe arbitrul roman. Imaginile au facut inconjurul lumii si au devenit rapid virale pe internet.

“Era daramat, avea lacrimi in ochi pentru ca tocmai isi pierduse mama. I-am spus sa fie puternic si ca arbitrat bine. E un lucru marunt, dar poate l-a ajutat”, a spus Van Dijk dupa meci.

CITESTE SI Real Madrid vrea să dea LOVITURA SECOLULUI cu Haaland! “Galacticii” oferă o sumă colosală + un jucător pe care au plătit peste 60 de milioane de euro

“Repriza a doua a fost un rollercoaster de emotii pentru mine. Am un psihic foarte puternic, dar acea experienta a fost una care m-a doborat. Aveam lacrimi in ochi, plangeam, iar capitanul Olandei a vazut asta. Am vrut sa ies imediat de pe teren, nu mai puteam sa fiu acolo”, dezvaluie arbitrul roman.