in

Mutu nu s-a mai abținut! Ce le-a răspuns oamenilor care au criticat TIKI-TAKA României U21, din finalul meciului cu Danemarca + Câte pase au făcut, în total, “tricolorii mici” începând din minutul 83

România U21 a obținut calificarea la Campionatul European de tineret pentru a doua oară consecutiv. De această dată, obiectivul a fost atins cu Adrian Mutu pe banca tehnică a “tricolorilor mici”.

Naționala noastră de tineret a încheiat la egalitate, scor 1-1, împotriva Danemarcei, în ultima rundă a calificărilor. A fost punctul cu care “tricolorii mici” s-au clasat printre cele mai bune 5 echipe naționale de pe locul secund, în grupele preliminare.

Astfel, România U21 și-a asigurat biletele la turneul final de anul viitor, organizat de Ungaria și Slovenia.

CITESTE SI: Nu miroase a bine, Low! Selecționerul Germaniei s-a bâlbâit ca la școală după ce Spania A ȘTERS PE JOS cu nemții! Cuvântul pe care l-a repetat de 11 ORI

Stelea: “Peter Schmeichel a fost modelul meu de portar. Courtois e cel mai bun al momentului”

Mutu le-a răspuns oamenilor care au criticat anti-jocul din finalul meciului România U21 – Danemarca U21 1-1

În ciuda calificării, foarte multe critici au fost îndreptate către Mutu și jucătorii naționalei U21, care au refuzat să mai atace poarta adversă în ultimele 10 minute al partidei de la Ploiești.

La scorul de 1-1, fără să fie atacați de danezi – calificați deja la Euro -, “tricolorii mici” au plimbat mingea de-a latul terenului, cu fundașii, așteptând fluierul de final. Potrivit Digisport, puștii lui Mutu au făcut peste 200 de pase începând din minutul 83, fără să mai cedeze posesia mingii.

Mutu a fost întrebat ce le răspunde oamenilor care au crtiticat anti-jocul naționalei U21 din finalul partidei de la Ploiești.

Selecționerul consideră că aceste mesaje au avut caracter constructiv și că nu va reuși vreodată să le oprească, indiferent ce va face:

“Eu consider că e o critică constructivă. Dar asta nu mă împiedică să aduc rezultate pentru naţionala U21. Eu ştiu că suporterii vor să câştigăm cu 6-1 sau 7-1, dar eu am adus calificarea, noi am adus calificarea. Haideţi să învăţăm să ne îndeplinim obiectivele mai întâi.

Eu nu cred că danezii au venit la mişto. În seara asta a fost numai o echipă pe teren şi aceea a fost România. Modul în care au jucat băieţii m-a mulţumit foarte tare. Iar faptul că unii suporteri nu sunt mulţumiţi… nu ştiu, nu cred că cineva vreodată va reuşi să îi mulţumească pe toţi.”, a spus Adrian Mutu, citat de Digisport.

“Rica” Neaga si cele mai indragite goluri ale carierei

Scris de Ultima Faza

Messi a intrat definitiv în istoria Argentinei! Recordul fabulos bifat la ultimul meci! Nimeni n-a mai reușit așa ceva

VIDEO / TOP 5 – Stranierii romani care puteau fi fenomenali!