in

Cristiano Ronaldo, la meciul 100 pentru Juventus. Victoria 400 in TOP 5 campionate ale Europei!

Sursa foto: Reuters

Un Cristiano Ronaldo de neoprit! “Batrana Doamna” s-a impus cu 3-1 pe terenul lui Genoa, in Serie A, in partida in care portughezul a jucat meciul cu numarul 100 pentru Juventus. CR7 a facut-o cu stil: a reusit o “dubla”, intr-un an calendaristic in care a marcat 30 de goluri in campionatul Italiei!

“Scopul meu este sa castig intotdeauna! Sunt fericit pentru performantele personale, dar a fost mai important ca Juventus sa invinga Genoa!”Cristiano Ronaldo, pentru SkySport Italia

Sursa foto: VCG PHOTO

Cristiano Ronaldo – 100 de partide pentru Juventus

Goluri – 79

Pase decisive – 19

Goluri in Serie A – 62 (21 in Editia 2018/19, 31 in Editia 2019/20, 10 in Editia 2020/21)

Minute necesare pentru a marca in Seria A – 128 de minute (2018-19) / 94 de minute (2019/20) / 58 de minute (2020/21)

Goluri in Champions League – 14 (in 21 de jocuri)

TOP 3 marcatori pentru Juventus in primele 100 de jocuri

1.Omar Sivori – 84 de goluri

2.Felice Borel – 80 de goluri

3.Cristiano Ronaldo – 79 de goluri

“Dubla” cu Genoa a fost reusita din lovituri de pedeapsa. In intreaga sa cariera, lusitanul a marcat 133 de goluri de la punctul cu var. Pentru “Batrana Doamna” are 26 de goluri: 6 in Sezonul 2018/19, 14 in Sezonul 2019/20 si 6 in Sezonul 2020/21. A ratat trei penalty-uri pentru torinezi, in meciurile cu Chievo, AC Milan si Sampdoria.

Evident, nu doar Zlatan Ibrahimovic se imbunatateste odata cu varsta. La fel se intampla si cu CR7, care conduce detasat intr-un clasament special…

Victorii in TOP 5 cele mai puternice ligi ale Europei

400 – Cristiano Ronaldo (Manchester United, Real Madrid si Juventus)

365 – Lionel Messi (Barcelona)

350 – Gianluigi Buffon (Parma, Juventus si PSG)

Scris de Ultima Faza

Incredibilul Zlatan! Mai bun la 10 ani distanta de titlul castigat cu AC Milan!

Messi, 600 de goluri pentru Barcelona cu numarul 10 pe tricou! La un gol de recordul lui Pele!