in

Cosmin Olăroiu a scris istorie! Tehnicianul român a câștigat campionatul în China, după o finală cu echipa lui Fabio Cannavaro

Cosmin Olăroiu, campion în China

Cosmin Olăroiu a bifat o performanță uriașă! Antrenorul român a devenit campion în China, pe banca lui Jiangsu Suning, după ce a învins-o în finala campionatului, scor 2-1, pe Guangzhou Evergrande, formația pregătită de Fabio Cannavaro.

Din cauza pandemiei, campioana din China s-a decis în urma unor faze eliminatorii, iar cele două echipe care au ajuns în finală au fost Jiangsu Suning și Guangzhou Evergrande. La fel ca în celelalte faze ale mini-turneului din China, finala s-a desfășurat în dublă manșă.

Meciul tur, de pe terenul lui Jiangsu, s-a încheiat la egalitate, scor 0-0. Echilibrul s-a menținut și în prima repriză a manșei retur, până în minutul 45+1, când Guangzhou a rămas în inferioritate numerică.

He Chao a fost eliminat după ce a comis un fault din postura de ultim apărător, la marginea careului. Eder a transformat impecabil lovitura liberă, cu un șut superb peste zid, exact în vinclul porții.

Așadar, trupa lui Cosmin Olăroiu se afla la o repriză distanță de primul titlu de campioană din istorie. Iar Jiangsu a ieșit de la vestiare cum nu se putea mai bine.

Alex Teixeira, fostul atacant al lui Șahtior Donețk, a dublat avantajul oaspeților în minutul 47, cu un șut la colțul lung, fără speranțe pentru portarul lui Guangzhou.

Formația lui Cannavaro, campionul mondial din 2006, a reușit să reducă din diferență după o oră de joc, prin Wei Shihao.

Cosmin Olăroiu, campion în China! Jiangsu, la primul titlu din istorie

Guangzhou s-a aruncat în atac în finalul partidei, dar trupa lui Olăroiu a rezistat eroic și a cucerit primul titlu din istoria clubului.

Pe drumul către finală, Jiangsu a mai trecut de Chongqing Lifan (scor 2-1), în sferturi, și de Shanghai SIPG (3-2), în semifinale.

Titlul din acest an este al 3-lea trofeu obținut de Jiangsu de-a lungul timpului, după Cupa Chinei (2015) și Supercupa Chinei (2013).

Pentru Cosmin Olăroiu, acesta este al 17-lea trofeu din cariera de antrenor. Tehnicianul român a mai câștigat 2 trofee cu FCSB, 3 cu Al Hilal, 1 cu Al Sadd, 3 cu Al Ain și 7 cu Al Ahli.

Grație performanței reușite astăzi, Olăroiu a devenit primul antrenor român care câștigă titlul în 4 țări diferite: România, Arabia Saudită, Emiratele Arabe Unite și China.

Olăroiu a sosit la Jiangsu Suning în 2018. Contractul său mai este valabil până anul viitor.

Scris de Ultima Faza

Golul anului, marcat de un fundas! La nivelul lui Cristiano!

S-a detonat BOMBA la pariuri! Cel mai mare câștig din istoria României: peste 1,2 milioane de euro, cu numai 3 meciuri! Cum arată biletele