in

CFR Cluj, trasa in teapa in Elvetia! Romania a ratat cea de-a 30-a “Primavara europeana”!

Sursa foto: UEFA

Final rocambolesc pentru CFR Cluj in Europa! Campioana Romaniei a fost eliminata din Europa League, dupa un meci care a avut 16 minute incandescente, incepand cu minutul 84. CFR avea nevoie de victorie, dar a pierdut incredibil meciul cu Young Boys, scor 1-2.

Cu sase minute inaintea sfarsitului timpului regulamentar, ardelenii au deschis scorul prin Debeljuh, asa cum si-a dorit tot timpul Dan Petrescu, fostul antrenor! Din offside! Cosmarul a venit insa pentru noul tehnician, Edward Iordanescu: in minutul 94, Young Boys a egalat, dupa un penalty inventat. La acea faza, portarul Cristian Balgradean a fost eliminat. Dupa alte doua minute, campioana Elvetiei a omorat si ultima speranta…

Faza care a ucis o “primavara romaneasca” / Sursa foto: Captura TV DigiSport

“Trebuia sa dea fault la portarul nostru, in cel mai bun caz. N-am alt cuvant pentru acest arbitru, decat penibil! N-am vazut asa ceva in viata mea” – a spus capitanul Mario Camora, pentru “DigiSport”

Arbitrul francez Benoit Bastien a fost criticat dur de cei de la CFR Cluj, in special de Cristian Balgradean, care a declarat pentru “DigiSport”:

“Suntem prea mici! S-a dat penalty pentru ca suntem romani! Asta e, nu putem intoarce soarta meciului. Este dezamagire mare. Trebuia sa mearga Elvetia mai departe, nu Romania!”

Contrast… Acum 31 de ani, Romania domina continentul, alaturi de cluburile din Serie A! E decembrie, nu 1 Aprilie! Asta e istoria: in 1989, Romania a avut trei echipe in primavara europeana! Steaua a jucat finala Cupei Campionilor, iar Dinamo si Victoria au atins faza sferturilor de finala! In prezent, suntem in afara Europei. Mai mult, de la anul nu vom mai avea acces nici in Europa League…

De-a lungul istoriei cupelor continentale, 14 cluburi din tara noastra au ajuns in “Primavara europeana”. S-a intamplat asta in 29 de situatii. CFR Cluj tocmai a ratat prezenta cu numarul 30 pentru Romania!

Romania si cele 29 de prezente in “Primavara europeana”

1971/1972 – Sferturi de finala Cupa Cupelor: 1-1 si 0-0 cu Bayern Munchen

1985/1986 – Castigatoare Cupa Campionilor Europeni: 0-0; 2-0 dupa lovituri de departajare cu Barcelona

Universitatea Craiova – 2 “primaveri”

1981/1982 – Sferturi de finala Cupa Campionilor Europeni: 0-2 si 1-1 cu Bayern Munchen

Steagul Rosu Brasov – 1 “primavara”

1965/1966 – Optimi de finala Cupa UEFA: 1-3, 4-2 si 0-1 (“baraj” pe teren neutru) cu Espanyol

Scris de Ultima Faza

VIDEO | Cel mai usor gol din cariera marcat de Ianis Hagi! Cum a inscris fotbalistul lui Rangers in Europa League

Cele mai probabile dueluri din optimile Champions League! Derby intre Barcelona si Bayern Munchen!