in

TOP 5 Premier League – Cele mai slabe campioane en-titre la finalul turului sezonului urmator

Sursa foto: Getty Images

“White Hart Lane” va fi astazi locul prabusirii sau reinvierii lui Liverpool in 2021! Campioana Angliei se poate intoarce in lupta pentru apararea titlului in cazul unui succes pe terenul celor de la Tottenham. In caz contrar, va fi un zbor frant pentru “cormorani”, iar cele doua rivale din Manchester vor avea prima sansa la coroana Premier League.

In actualul sezon, echipa antrenata de Jurgen Klopp a pierdut 21 de puncte, dupa primele 19 runde. Enorm… In editia precedenta, Liverpool a pierdut doar 15 puncte in 38 de etape! Intr-un clasament all-time din Premier League, “The Reds” ocupa pozitia secunda intr-un top nedorit – acela al campioanelor en-titre care au avut cel mai dezastruos tur de campionat in sezonul urmator! In urma cu cinci ani, Chelsea stabilea o contraperformanta incredibila, iar antrenorul Jose Mourinho era demis.

O alta problema enorma pentru campioana Albionului: cele 438 de minute consecutive fara gol marcat!

27 decembrie 2020: Liverpool – West Bromwich Albion 1-1

• De la golul marcat de Sadio Mane in minutul 12 au trecut 32 de zile fara nicio reusita in campionat pentru “cormorani”!
  • Dupa golul senegalezului, Liverpool a expediat 87 de suturi spre portile adverse, in cinci jocuri!

Liverpool nu a mai traversat o perioada atat de nefasta de 21 de ani:

• Intre 16 aprilie si 19 august 2000 – 542 de minute fara gol marcat
  • 16 aprilie 2000, Wimbledon – Liverpool 1-2 (Sezonul 1999/2000): Emil Heskey a marcat cel de-al doilea gol in minutul 65
  • 19 august 2000, Liverpool – Bradford 1-0 (Sezonul 2000/02): Emil Heskey a inscris unicul gol in minutul 67

Cu Liverpool, Jurgen Klopp are 438 de minute consecutive fara gol marcat… Ca antrenor la Mainz, germanul a avut un record negru de 532 de minute consecutive (intre 7 noiembrie si 9 decembrie 2006).