in

TOP 10 – Cele mai cinice meciuri din cariera lui Jose Mourinho

Sursa foto: AP

“The Special One” tocmai s-a instalat in fotoliul de lider in Premier League, in urma succesului in fata vechiului sau rival, Pep Guardiola. Cu o precizie de chirurg, Jose Mourinho i-a demonstrat lui Manchester City cum poti castiga un meci lovind in momentele-cheie.

Sursa foto: Getty Images

Cand vine vorba de a castiga inestetic, niciun manager nu o face mai bine decat Mourinho. Probabil, doar Diego Simeone se apropie la un nivel amenintator… Portofoliul actualului manager de la Tottenham este plin de mari victorii prin mijloace deranjante ochiului. Chiar si atunci cand scoate un rezultat de egalitate sau pierde, Mourinho o face cinic si… se califica! “90min” a alcatuit un clasament interesant cu acest gen de partide din cariera de 20 de ani a antrenorului lusitan.

Sursa foto: Daily Mirror

TOP – Jose Mourinho si cele mai incredibile 10 jocuri din cariera

Locul al 10-lea: Tottenham – Manchester City 2-0 (2 februarie 2020)

• A deschis scorul la primul sut pe poarta, in minutul 63

Locul al 9-lea: Deportivo La Coruna – FC Porto 0-1 (4 mai 2004)

• Meciul a fost decis de unicul sut tras la poarta: Derlei a marcat din penalty si a calificat-o pe Porto in finala Champions League, dupa 0-0 in tur

Locul al 8-lea: Manchester United – FC Porto 1-1 (9 martie 2004)

• Pe “Old Trafford”, Porto a calatorit pentru a-si apara avantajul din tur: 2-1
  • A smuls un gol egalizator in minutul 90 si s-a calificat in semifinalele Champions League

Locul al 7-lea: Tottenham – Manchester City 2-0 (21 noiembrie 2020)

• Eficienta formidabila: doua suturi pe poarta si tot atatea goluri
  • A avut de indurat 22 de suturi expediate de jucatorii lui Guardiola
Cea mai recenta victorie: 2-0 cu City / Sursa foto: Getty Images

Locul al 6-lea: Barcelona – Real Madrid 0-1 (20 aprilie 2011)

• A fost un meci din Copa del Rey, decis de un gol marcat de Cristiano Ronaldo in minutul 103

Locul al 5-lea: Barcelona – Real Madrid 1-2 (21 aprilie 2012)

• Real Madrid s-a aparat magistral, gazdele avand primul sut pe spatiul portii in minutul 70

Locul al 4-lea: Manchester City – Chelsea 0-1 (3 februarie 2014)

• City avea 11 victorii consecutive pe teren propriu, dar asta nu l-a impresionat pe Mourinho: a parcat “autobuzul” si a fost periculos pe contraatac

Locul al 3-lea: Barcelona – Inter Milano 1-0 (28 aprilie 2010)

• A fost cea mai frumoasa infrangere din cariera… i-a adus calificarea in finala Champions League
  • A jucat in inferioritate numerica din minutul 28, dar a reusit sa-si apere avantajul din tur (3-1)
  • Golul lui Gerard Pique, din minutul 83, a fost prea putin pentru Guardiola
O tura de teren, pe “Camp Nou” 2010 / Sursa foto: Getty Images

Locul al 2-lea: Manchester United – Chelsea 2-0 (16 aprilie 2017)

• Cheia meciului – jocul perfect facut de Ander Herrera: nu i-a lasat mingea lui Eden Hazard si cand a plecat pe contraatac a marcat un gol si a dat o pasa decisiva