in

Romania, ziua decisiva. Nationala U21 a Germaniei ne-a dat 19 goluri in ultimele patru jocuri!

Sursa foto: Facebook FRF

Tricolorii U21 sunt astazi in fata istoriei: pot rupe statistica neagra in fata Germaniei si se pot califica in sferturile de finala ale Campionatului European de tineret. Pana-n prezent, Romania U21 nu a castigat niciodata in fata selectionatei similare a Germaniei.

Astazi, Ora 19:00, Budapesta, Grupa A: Germania U21 – Romania U21

• Un rezultat de egalitate cu multe goluri, minimum 2-2, califica ambele adversare in sferturile de finala ale competitiei, indiferent de rezultatul celuilalt meci din grupa dintre Tarile de Jos si Ungaria
Sursa foto: Wikipedia

Daca va obtine ”biletele” pentru sfeturile de finala, nationala antrenata de Adrian Mutu va intalni, pe 31 mai, Danemarca, Franta sau Rusia. Cele trei echipe se bat pentru primele doua pozitii in Grupa C.

Romania – Valoare lot, conform Transfermarkt: 22 de milioane de euro

Top 3 cei mai scumpi jucatori

3 milioane de euro: Radu Dragusin (Juventus Torino)

2,5 milioane de euro: Darius Olaru (FCSB)

2 milioane de euro: Olimpiu Morutan (FCSB)

Germania – Valoare lot, conform Transfermarkt: 107,70 milioane de euro

17 milioane de euro: Ridle Baku (Wolfsburg)

10 milioane de euro: Youssoufa Moukoko (Borussia Dortmund)

10 milioane de euro: Mergim Berisha (RB Salzburg)

De-a lungul istoriei, cele doua selectionate U21 s-au intalnit de sapte ori. Tricolorii au incasat 19 goluri in ultimele patru jocuri.

Inatlniri directe Romania U21 – Germania U21

26 mai 1998, Bucuresti, Turneul Final Euro ’98: Romania – Germania 0-1

1 septembrie 1998, Bucuresti, Amical: Romania – Germania 0-0

23 februarie 2000, Koblenz, Amical: Germania – Romania 1-1

5 septembrie 2006, Wilhelmshaven, Preliminarii Euro 2007: Germania – Romania 5-1

19 noiembrie 2013, Giurgiu, Preliminarii Euro 2015: Romania – Germania 2-2

9 septembrie 2014, Magdeburg, Preliminarii Euro 2015: Germania – Romania 8-0

27 iunie 2019, Bologna, Turneul Final Euro 2019: Germania – Romania 4-2