in

Romania – TOP Minute consecutive fara gol primit in istoria preliminariilor Cupei Mondiale

Sursa foto: Fb FRF

Romania este cu gandul la locul secund in grupa de calificare la Cupa Mondiala din 2022. Nationala este condamnata sa castige meciul cu Armenia, din 11 octombrie, dar, pana atunci, trebuie sa supravietuiasca marelui test de vineri, de la Hamburg, contra Germaniei.

In septembrie, tricolorii au strans sapte puncte din confruntarile cu Islanda (2-0), Liechtenstein (2-0) si Macedonia de Nord (0-0). Au fost trei meciuri consecutive fara gol primit… Pana in urma cu o luna, exceptand partida castigata la ”Masa verde” cu Norvegia (3-0), Nationala cu Mirel Radoi selectioner a primit gol in fiecare joc! In total, Romania a incasat 23 de goluri, in 12 meciuri.

Romania – 271 de minute consecutive fara gol primit in preliminariile CM 2022 (fara minute aditionale)

O mica doza de optimism – faptul ca nu s-a primit gol in ultimele trei jocuri poate fi de bun augur inaintea meciului cu Mannschaft-ul. Ultimul gol in poarta tricolorilor, intr-o partida oficiala, a venit pe 31 martie, la Erevan, cand Armenia a castigat cu 3-2. Golul victoriei a venit in minutul 89, prin reusita lui Tigran Barseghyan. Din acel moment, Romania a strans 271 de minute consecutive fara sa primeasca gol, in campania de calificare la Mondialul din Qatar.

Cu aceasta performanta, Mirel Radoi a reusit sa depaseasca seria realizata de selectionerul Angelo Niculescu in preliminariile CM ’70.

Nationala – 260 de minute consecutive fara gol primit in preliminariile Mondialului din Mexic ’70

16 aprilie 1969: Grecia – Romania 2-2

• In minutul 60, Giorgios Dedes a marcat cel de-al doilea gol al gazdelor

14 mai 1969: Elvetia – Romania 0-1

12 octombrie 1969: Romania – Portugalia 1-0

16 noiembrie 1969: Romania – Grecia 1-1

• In minutul 50, dupa 260 de minute consecutive fara gol primit, Mimis Domazos a marcat in poarta tricolorilor

In situatia in care Romania nu va primi gol in primele 20 de minute ale jocului de la Hamburg, Radoi va depasi performanta obtinuta de Victor Piturca in campania de calificare la Mondialul din Brazilia (2014) – 279 de minute: 2-0 cu Estonia, 4-0 cu Andorra, 1-0 cu Turcia si 1-4 cu Olanda (in minutul 9, Jermains Lens a deschis scorul pentru ”Portocala Mecanica”).

TOP 3 – Seriile cu cele mai multe minute fara gol primit de Romania in istoria preliminariilor Cupei Mondiale

• In minutul 4, Kent Nielsen a deschis scorul

Nationala a avut cele mai multe minute consecutive fara gol primit in preliminariile Campionatului European din 2016 – 615 minute! Performanta a fost reusita in mandatele selectionerilor Victor Piturca si Anghel Iordanescu. Alte doua serii impresionante au fost realizate in campaniile de calificare la Euro 1984 (371 de minute / Selectioner – Mircea Lucescu) si Euro 2000 (388 de minute / Selectioner – Victor Piturca).

Tricolorii au 271 de minute consecutive fara gol primit, inaintea meciului cu lidera din grupa de calificare la Mondialul din 2022. Atentie! Cu noul selectioner, Hansi Flick, Germania a marcat 12 goluri in trei partide.