in

România smulge un punct la Belfast, cu Irlanda de Nord! “Tricolorii”, în urna a 2-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Campionatului Mondial

Naționala României a obținut un punct pe terenul Irlandei de Nord, scor 1-1, în ultima etapă din Liga Națiunilor.

“Tricolorii” aveau nevoie de un rezultat mai bun decât cel al Rusiei din meciul cu Serbia pentru a-și asigura locul în Urna a 2-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Campionatului Mondial.

Iar trupa lui Rădoi și-a îndeplinit obiectivul, în ciuda faptului că jocul din această seară a fost mai mult decât modest în cea mai mare parte a meciului. Cu punctul de la Belfast, România a trecut în clasamanentul UEFA peste Rusia, care a fost demolată de Serbia, scor 0-5.

România nu mai avea vreo șansă la câștigarea grupei din Liga Națiunilor, în ciuda anunțului făcut de UEFA cu puțin timp înaintea partidei de la Belfast. Forul suprem a decis ca Norvegia să piardă meciul cu România cu 3-0, la “masa verde”, pentru că nu s-a prezentat la București duminica trecută.

Irlanda de Nord – România 1-1, la Belfast

La Belfast, România a fost timidă în faza ofensivă, singurul șut periculos din prima repriză fiind expediat de Dennis Man. Situația s-a complicat și mai mult după pauză, când Irlanda de Nord a început să pună presiune la poarta lui Tătărușanu.

În cele din urmă, defensiva “tricolorilor” a cedat. Boyce, jucător din liga secundă scoțiană, a deschis scorul în minutul 56, scăpat din marcaj de Iulian Cristea. Smith a centrat la a doua bară, iar Boyce a reluat în plasă, din cădere.

Salvarea a venit din piciorul lui Eric Bicfalvi, introdus pe teren în minutul 74. Mijlocașul lui FC Ural a înscris cu un șut plasat, lângă bară, din interiorul careului. Florin Tănase a fost omul cu pasa decisivă.

S-a încheiat 1-1, rezultat în urma căruia România a obținut clasarea în Urna a 2-a la tragerea la sorți pentru preliminariile Mondialului din 2022.

“Tricolorii” lui Rădoi au încheiat pe locul 3 în grupa din Liga Națiunilor, în spatele Austriei și Norvegiei.

Clasamentul grupei României din Liga Națiunilor:

1. Austria 13p
  2. Norvegia 10p
  3. România 8p
  4. Irlanda de Nord 2p

Scris de Ultima Faza

13 ani de cand Bunica i-a furat titlul! FCSB va juca in aceeasi zi la Buzau, in Cupa Romaniei!