in

Recorduri negre pentru Portugalia lui Cristiano Ronaldo

Sursa foto: EPA

Visul frumos s-a terminat! Portugalia a demonstrat ca este o forta mondiala, dar a fost eliminata in optimile de finala la Euro 2020.

Sursa foto: AFP

Campioana Europei a fost invinsa la Sevilla de Belgia, scor 1-0. Nationala lusitana nu mai pierduse un meci in fazele eliminatorii ale competitiei de 13 ani:

19 iunie 2008 – Sferturi de finala: Portugalia – Germania 2-3

In timp ce Portugalia a cazut, Spania si-a pastrat in picioare recordul: a ramas singura echipa din istorie cu doua titluri consecutive (2008 si 2012).

Portugalia lui Cristiano Ronaldo a cucerit aurul in urma cu cinci ani… dar este si nationala cu cel mai slab parcurs din istorie la Campionatul European! Pentru prima data, Portugalia nu a atins macar sferturile de finala la acest turneu:

Sursa foto: Reuters

Istoria s-a repetat – campioana en titre a fost eliminata in Optimile de finala pentru al doilea turneu consecutive:

Euro 2016: Spania – Italia 0-2

Euro 2020: Portugalia – Belgia 0-1

In cele patru partide de la Europeanul din acest an, echipa lui Cristiano Ronaldo a inregistrat o singuta victorie: 3-0, in meciul de debut, contra Ungariei. Doar la prima aparitie la un turneu final Euro a mai avut un singur succes:

20 iunie 1984: Portugalia – Romania 1-0

In celelalte jocuri de la Euro ’84, lusitanii au inregistrat urmatoarele rezultate:

0-0 cu RFG / 1-1 cu Spania / 2-3 cu Franta

Portugalia a dominat jocul contra Belgiei. Invingatorii au marcat la unicul sut expediat pe spatiul portii! In repriza secunda, Portugalia a tras de 15 ori la poarta, fara folos.

Inaintea partidei de la Sevilla, lusitanii reusisera trei victorii si doua rezultate de egalitate contra ”Dracilor rosii”.

Ultimul succes al Belgiei fusese consemnat in preliminariile Cupei Mondiale din 1990:

6 septembrie 1989: Belgia – Portugalia 3-0.