in

Neymar, gest golanesc si eliminare: “Regret doar ca nu l-am lovit pe idiot in fata!”

Sursa foto: AP

A ars Parisul! Olympique Marseille a castigat, scor 1-0, meciul de pe “Parc des Princes” cu PSG, in etapa a doua din campionatul Frantei. Este primul succes pentru Marseille, dupa 20 de jocuri impotriva “dusmanului de moarte”! Olympique nu mai castigase un meci direct din noiembrie 2011.

Partida, disputata in fata a 3.600 de fani, s-a terminat cu o bataie generala pe teren. Meciul a fost prelungit initial cu sase minute, dar arbitrul a fost nevoit sa mai dicteze alte cinci minute suplimentare.

Au fost cinci cartonase rosii (trei pentru gazde) si 14 cartonase galbene! Pauza fortata, din cauza infectarii cu coronavirus, nu a fost de bun augur pentru Neymar. Brazilianul a fost “prea pozitiv”: i-a dat mai multe palme pe cap fundasului advers Alvaro Gonzalez si a fost eliminat! Gonzalez a primit cea mai scumpa palma din istoria fotbalului! Neymar este cel mai scump fotbalist transferat vreodata… 222 de milioane de euro!

In timp ce parasea terenul, brazilianul a spus catre camerele TV ca a fost victima unui act rasist: “De aceea l-am lovit!”. De asemenea, starul sud-american l-a aplaudat, ironic, pe arbitrul Jerome Brisard.

Dupa meci, Neymar s-a dezlantuit pe contul personal de Twitter:

“Este usor pentru VAR sa-mi arate ca am fost agresiv. Dar vreau sa-mi prezinte si imaginea rasistului care m-a facut Fiu de catea si Maimuta nenorocita! Asta vreau sa vad! Daca fac carretilha (n.r. – un dribling considerat umilitor) sunt pedepsit. Pentru o palma, sunt expulzat. Si ei?”

“Regret ca nu l-am lovit pe idiot in fata!”

Sursa foto: SkySports
Sursa foto: PA

Potrivit “Telefoot”, fundasul spaniol de la Marseille a negat acuzele lui Neymar: “Ce rasism?”. La o ora dupa ultimul tweet al brazilianului, Alvaro Gonzalez a postat mesajul: “Nu exista loc pentru rasism. Am o cariera curata. Uneori, trebuie sa inveti sa pierzi si sa recunosti asta pe teren”.

Campioana din Hexagon nu se regaseste, dupa ce a pierdut Finala Champions League in fata lui Bayern Munchen:

Ligue 1, Etapa a 2-a: Lens – PSG 1-0

Ligue 1, Etapa a 3-a: PSG – Marseille 0-1