in

Ne-au batut ca pe snitel! Radoi s-a intors la locul cosmarului cu Austria!

Tricolorii vor avea o misiune ingrata in runda a doua din Liga Natiunilor. Meciul din aceasta seara, de la Klagenfurt, se va juca impotriva favoritei grupei, Austria. Dupa cele doua puncte pierdute aiurea in prima etapa, 1-1 cu Irlanda de Nord, Romania este cu spatele la zid: nu are voie sa se intoarca acasa cu coada-ntre picioare!

Selectionerul Mirel Radoi a recunoscut potentialul Austriei:

“Este cea mai buna echipa si, totodata, favorita grupei. Am vazut multe jocuri in ultimele zile si va spun sincer ca nicio formatie n-a reusit sa mentina ritmul impus de Austria in meciul cu Norvegia. Vom intampina dificultati, daca nu stim la ce sa ne asteptam”.

Sursa foto: Agerpres

Emotiile selectionerului tricolor sunt imense. Radoi s-a intors la locul in care, in urma cu 11 ani, a contribuit din plin la ratarea sansei Romaniei de a merge la Mondialul din Africa de Sud! Esecul contra Austriei a reprezentat a treia partida pierduta in preliminarii CM 2010. Romania avea sa termine calificarile pe locul al 5-lea, deasupra celui mai slab adversar din grupa… Insulele Feroe!

In 2009, de Ziua Pacalelii, Radoi a avut, probabil, cea mai slaba evolutie ca jucator la Nationala.

1 aprilie 2009, Klagenfurt – Preliminariile CM 2010

Austria – Romania 2-1

Hoffer a marcat ambele goluri pentru Austria din pasele romanilor! La primul gol a beneficiat de eroarea lui Razvan Rat, iar la golul decisiv de greseala lui Radoi, care s-a incurcat cu Gabriel Tamas, si a degajat chiar in atacantul austriac!

Dezastrul de la Nationala a fost total, in precedenta partida de la Klagenfurt. La pauza, la scorul de 2-1, selectionerul Victor Piturca l-a schimbat pe Radoi, cu Dorel Stoica.

In 2009, Austria a reusit prima victorie in fata tricolorilor dupa o pauza de 85 de ani! Dupa acel meci, Victor Piturca a fost demis de la Nationala.