in

Moment unic in istoria Champions League!

Sursa foto: Marca

O noua experienta in optimile de finala UEFA Champions League… Pentru prima data in istoria competitiei, cluburile vizitatoare au castigat sapte partide intr-o singura mansa!

Sursa foto: Twitter UEFA

Juventus Torino a fost singura echipa care nu a facut parte din dictatura oaspetilor. Bineinteles, golaverajul primei manse din optimile de finala este in defavoarea gazdelor: 6-18. Un alt aspect: in jumatate din aceste partide, formatiile aflate in deplasare nu au primit gol!

Cristiano Ronaldo nu s-a dat cu “dictatorii vizitatori” / Sursa foto: Getty Images
Sursa foto: EPA
Sursa foto: AP

Incepand cu Sezonul 2003/04, cand a fost adoptat actualul sistem competitional cu optimi de finala dupa faza grupelor, oaspetii nu au reusit niciodata mai mult de sase victorii intr-o singura mansa:

Arsenal Londra – Bayern Munchen 0-2

Cu siguranta, trei cauze sunt evidente pentru declinul gazdelor in mansa-tur din optimile de finala ale actualei stagiuni:

• Absenta publicului, din cauza pandemiei. Astfel, gazdele nu au mai beneficiat de cel de-al ”12”-lea jucator
Lionel Messi a vazut stele verzi pe “Camp Nou” / Sursa foto: Getty Images
  • Trei cluburi au jucat meciurile considerate ”acasa” pe teren neutru, din cauza regulilor impuse de autoritati in legatura cu Covid-19. RB Leipzig si Borussia Monchengladbach au fost invinse la Budapesta, in timp ce Atletico Madrid a pierdut la Bucuresti
  • Valoarea cluburilor vizitatoare. De la tragerea la sorti, formatii precum Real Madrid (contra Atalanta), Manchester City (contra Borussia Monchengladbach), Bayern Munchen (contra Lazio Roma) si Liverpool (contra RB Leipzig) au fost vazute drept mari favorite la calificarea in sferturile de finala

Cum s-au impartit victoriile in prima mansa a optimilor de finala UCL (2004 – prezent)