in

Iadul Maccarone: “Oportunist, bulanos si vulpoi”! 14 ani de la “Finala care n-a mai fost”

Sursa foto: Getty Images

Dezastru in rosu si albastru… Astazi se implinesc 14 ani de la premiera filmului de groaza “Middlesbrough”! Pentru Steaua – intre timp, FCSB – a fost o noapte neagra.

Maccarone pluteste pentru calificarea in finala! / Sursa foto: Getty Images

27 aprilie 2006, Semifinale Cupa UEFA – mansa secunda (in tur, 1-0)

Middlesbrough – Steaua/FCSB 4-2

• In minutul 32, “ros-albastrii” conduceau cu 2-0, scorul la general fiind 3-0
  • Romanii erau la 58 de minute de finala de la Eindhoven
  • Ultima data cand o echipa din Romania jucase o finala continentala – 24 mai 1989: AC Milan – Steaua 4-0
Dorin Goian marcheaza golul de 2-0. A fost inceputul sfarsitului… / Sursa foto: GSP

Noaptea uimitoare si terifianta de pe “The Riverside” ar fi putut avea un alt deznodamant:

• Ce parea a fi un cutit infipt pe la spate s-a transformat pentru Middlesbrough intr-o incredibila victorie: in minutul 26, cel mai important jucator al echipei, Gareth Southgate, actualul selectioner englez, a fost inlocuit, din cauza unei accidentari
  • A fost introdus italianul Massimo Maccarone, un specialist in “frecat banca”
  • Cu toate acestea, “macaronarul” a devenit eroul semifinalei, prin cele doua goluri marcate
  • Italianul a stat cinci ani la Middlesbrough: 23 de goluri in 98 de meciuri. Dupa “dubla” contra “ros-albastrilor”, a mai reusit un singur gol in urmatoarele opt luni petrecute pe “The Riverside” (11 noiembrie 2006, contra lui West Ham United)

Intre minutele 33 si 89, campioana Romaniei avea sa incaseze patru goluri. Culmea, pana in acel moment, formatia antrenata de Cosmin Olaroiu nu primise mai mult de un gol in precedentele sase jocuri europene disputate in deplasare:

• 0-0 la Valerenga
  • 0-0 la Sampdoria Genova
  • 0-0 la Hertha Berlin
  • 3-1 la Heerenveen
  • 3-0 la Betis Sevilla
  • 1-1 la Rapid Bucuresti.

Uite ce au spus, pentru site-ul Eu Sunt 12, o parte dintre actorii tristei scene de la Middlesbrough:

“Un succes cu Middlesbrough era sinonim cu salariul nostru pe un an sau doi ani. Prima era foarte mare. La pauza, Goe (n.r. – Dorin Goian) a venit la mine si mi-a spus: Ne luam apartament in zona buna, nu?” – Florin Lovin

Sursa foto: Mediafax

“Am intrat cu totii in vestiar, fara Oli. El s-a dus singur in vestiarul lui. A stat acolo cateva minute. Noi eram in vestiar muti. Eram toti cu capetele plecate. Si cred ca dupa zece minute a venit Oli in vestiar si a dat mana cu fiecare dintre noi. Ne-a spus ca e mandru ca am ajuns pana acolo si ca pentru el suntem numarul unu. Ne-a incurajat” – Dorin Goian

Cu siguranta, “ros-albastrii” nu-l vor uita pe eroul englezilor… adica pe calaul lor!

Massimo Maccarone a schimbat numele unei finaliste!

Provocare Eu Sunt 12… Descrie-l pe Maccarone in trei cuvinte:

Petre Marin: “Pot spune doar ca este un jucator care ne-a furat un vis”

Dorin Goian: “Oportunist, bulanos si vulpoi”.

Portarul Carlos si neputinta!

Bineinteles, nu toata lumea a plans in 2006. Sunt multi cei care se bucura pentru miracolul lui Middlesbrough! Maccarone a devenit chiar un idol pentru dinamovisti, rivalii de moarte ai “ros-albastrilor”.

Adio, Eindhoven!

“In fiecare an, suporterii formatiei Dinamo ma suna si ma cheama in Romania sa sarbatorim impreuna. Deocamdata, n-am putut sa onorez invitatia. Insa, intr-o zi, am sa petrec cu fanii dinamovisti” – Massimo Maccarone, pentru EVZ.

Da, ce repede fuge timpul: 14 ani de la “Finala care n-a mai fost”!

Scris de Ultima Faza

Lacrimi pentru Argentina. Messi: “Mi-as da toate trofeele pentru o Cupa Mondiala!”

Asta e echipa deceniului in Liga 1! FCSB, cei mai multi jucatori!