in

Fotbal nebun! Cea mai lunga serie de lovituri de departajare din istorie in competitiile de club mondiale!

A fost o noapte lunga la Tegucigalpa, in “16”-imile de finala din Liga Concacaf. Motagua (Honduras) si Comunicaciones Crema (Guatemala) au oferit un meci de infarct: 2-2 dupa 90 de minute si 15-14 dupa loviturile de departajare!

Oaspetii au condus cu 2-0, dar au fost egalati in minutul 59. In minutul 62, Comunicaciones a ramas in zece jucatori, dar gazdele n-au putut profita.

La loviturile de departajare s-au executat 36 de suturi!

• Aceasta a devenit cea mai lunga serie din istorie la turneele internationale profesioniste din toate cele sase confederatii afiliate FIFA
  • Aceasta serie a intrat pe locul al treilea in TOPUL MONDIAL din fotbalul profesionist

Conform Guinness World Records, meciul cu cea mai lunga serie de lovituri de departajare a avut loc in urma cu 15 ani, in Cupa Namibiei.

TOP 5 – Cele mai lungi serii de lovituri de departajare din fotbalul profesionist

48 de suturi: KK Palace – The Civics, scor 17-16

• Partida s-a desfasurat in 2005, scorul dupa 120 de minute fiind 2-2

44 de suturi: Argentinos Juniors – Racing Club, scor 20-19

• Jocul s-a disputat pe 20 noiembrie 1988, in Etapa a 12-a din Campionatul Argentinei
  • In acel sezon, Asociatia de Fotbal din Argentina a efectuat un experiment: meciurile incheiate la egalitate au avut si penalty-uri. Castigatorii acelor lovituri de departajare mai primeau un punct in plus in clasament

• La finalul celor 120 de minute de joc: scor 2-2

Cea mai lunga serie de lovituri de departajare a avut loc in fotbalul amator!

2016 – Cupa Cehiei (Nivelul valoric 5)

52 de suturi: SK Batov – FC Frystak, scor 21-20

• Dupa 120 de minute de joc, scorul a fost 3-3
  • Aceasta performanta nu a fost omologat de Guinness World Records, deoarece s-a desfasurat la nivelul fotbalului amator

Scris de Ultima Faza

Pele – 80 de ani. “Era acelasi tip de jucator ca Michael Jordan! Era rau, nu suporta sa piarda!”

Cristiano Ronaldo are mai multe pase de gol decat legendele Barcelonei Xavi si Iniesta!