in

Florin Tanase a egalat sase fotbalisti care au castigat titlul de golgheter al Romaniei!

Sursa foto: Sport Pictures

Schimbare de lider in clasamentul golgheterilor din Liga 1 – Florin Tanase a ajuns la 15 goluri marcate si l-a depasit pe Dennis Man, care a ramas la cota 14, dupa transferul la Parma.

Liga 1 – Etapa a 21-a: Dinamo – FCSB 0-1

Gol: Florin Tanase ’8

Cu golul contra “cainilor rosii”, capitanul FCSB si-a egalat cea mai buna performanta obtinuta in urma cu cinci ani:

• Sezonul 2015/16: 15 goluri in 32 de meciuri jucate pentru Viitorul Constanta
  • Sezonul 2020/21: 15 goluri in 18 partide disputate pentru FCSB

Ziua 3, minutul 8… Interesant! Tanase a inscris in actuala editie de campionat in ambele jocuri cu Dinamo: de fiecare data a deschis scorul in cea de-a treia zi a lunii respective si in acelasi minut!

3 octombrie 2020: FCSB – Dinamo 3-2

• A marcat golul de 1-0, in minutul 8

3 februarie 2021: Dinamo – FCSB 0-1

• A inscris unicul gol al partidei, in minutul 8

In ultimii opt ani, doar doi jucatori de la FCSB au ajuns la 15 goluri inscrise intr-un sezon din Liga 1:

• Harlem Gnohere (2017/18 si 2018/19)
  • Florin Tanase (2020/21)

Raul Rusescu este ultimul jucator de la “ros-albastrii” care a marcat mai mult de 15 goluri intr-o editie de campionat – 21 (2012/13).

Cu cele 15 reusite din Editia 2020/21, Florin Tanase a ajuns la aceeasi cota de goluri cu care alti jucatori au castigat titlul de golgheter in Romania, in ultima jumatate de secol!

Golgheterii Romaniei – Sezonul 1970/71

Locul 1 – 15 goluri: Florea Dumitrache (Dinamo) / Gheorghe Tataru II (Steaua) / Constantin Moldoveanu (Poli Iasi)

Golgheterul Romaniei – Sezonul 2013/14

Locul 1 – 15 goluri: Liviu Antal (FC Vaslui)

Golgheterii Romaniei – Sezonul 2017/18

Locul 1 – 15 goluri: Harlem Gnohere (FCSB) / George Tucudean (Viitorul Constanta / CFR Cluj)