in

FCSB n-a mai reusit una ca asta de pe vremea lui Cristocea si Thereau!

Sursa foto: DigiSport

FCSB a maturat cu Hermannstadt, scor 5-0 in runda a 8-a din Liga 1 si a urcat pe pozitia secunda a clasamentului, la trei puncte in spatele celor de la CS Universitatea Craiova.

FCSB – Hermannstadt 5-0

Lucian Cristea ‘3, Dennis Man ’11, Sergiu Bus ’32, Olimpiu Morutan ’33, Florin Tanase ‘72

“Ros-albastrii” au marcat primele patru goluri in prima repriza, in decurs de doar 30 de minute.

Ultima data cand FCSB a reusit sa inscriein Liga 1 patru goluri in prima repriza s-a intamplat in urma cu 14 ani, cand echipa era antrenata de Cosmin Olaroiu!

12 noiembrie 2006: FCSB – Progresul Bucuresti 6-0

Cyril Thereau (FCSB) / Sursa foto: Mediafax
  • Primele patru goluri au fost marcate de Vasilica Cristocea ’27 si Cyril Thereau ’32, ‘43 si ‘45
  • Se observa faptul ca cei doi jucatori au marcat cele patru goluri in decurs de doar 18 minute, cu 12 minute mai putin decat performanta din 2020, contra lui Hermannstadt

FCSB a reusit ultima data sa inscrie patru goluri intr-o repriza in urma cu trei ani, dar acestea au fost marcate in partea a doua a jocului:

3 decembrie 2017, Liga 1: FCSB – Daco-Getica 4-0

Interesant este ca anul trecut, exact pe 26 octombrie, “ros-albastrii” au jucat tot impotriva celor de la Hermannstadt, dar scorul a fost doar 4-0!