in

Distrugatorul Haaland! A egalat recordul lui Aubameyang!

Sursa foto: Getty Images

Borussia Dortmund a castigat cu 5-2 meciul de la Berlin, contra celor de la Hertha. La pauza, gazdele au condus cu 1-0, dar Erling Haaland s-a dezlantuit in cea de-a doua repriza. Norvegianul a marcat patru goluri, intr-un decurs de 32 de minute!

Sursa foto: Imago

Haaland a devenit al doilea jucator din istoria lui Dortmund care reuseste un “poker” in Bundesliga, intr-un joc disputat in deplasare. Precedentul caz a fost inregistrat in urma cu patru ani, intr-o partida in care Borussia se impusese cu acelasi scor:

5 noiembrie 2016: Hamburg – Dortmund 2-5

• Pierre-Emerick Aubameyang a marcat patru goluri intr-un interval de 44 de minute

Haaland are in prezent mai multe goluri decat meciuri in Bundesliga!

A fost pentru a doua oara in cariera cand pustiul norvegian de 20 de ani a reusit patru goluri intr-un joc:

1 iulie 2018 – Campionatul Norvegiei: Brann – Molde 0-4

• Haaland a dat cele patru goluri in decurs de 17 minute

Primele trei goluri marcate la Berlin au venit intr-un interval de 15 minute. Este cel mai rapid hat-trick reusit de un jucator de la Dortmund in ultimii 32 de ani, de la performanta lui Norbert Dickel contra celor de la Hannover (13 septembrie 1988).