in

Dezastru pentru Cristiano in Liga. In ultimul sezon la Real Madrid a marcat mai mult decat in trei ani la Juventus!

”Batrana Doamna” s-a trezit pensionata mai devreme din UEFA Champions League! Porto a dat lovitura si s-a calificat in sferturile de finala ale competitiei, dupa 2-1 si 2-3 cu Juventus! Totodata, ”Dragonii” au castigat disputa cu Cristiano Ronaldo… jucator crescut de Sporting Lisabona, clubul care se afla, in prezent, pe primul loc in campionatul Portigaliei.

Juventus l-a transferat pe CR7 pentru 110 milioane de euro cu speranta ca va castiga prima Champions League dupa 1996… Tentativa esuata! Pentru a doua oara in cariera, Cristiano a legat trei sezoane consecutive fara sa atinga semifinalele competitiei!

Cristiano Ronaldo – Trei editii consecutive UCL in care nu a trecut de optimile de finala

2003/04 – eliminat cu Manchester United in optimile de finala de FC Porto

2004/05 – eliminat cu Manchester United in optimile de finala de AC Milan

2005/06 – nu a trecut cu Manchester United de faza grupelor

Blestemul a lovit din nou… Portughezul a trait la Torino o drama prin care a trecut pe ”Old Trafford”! In urma cu 17 ani, in aceeasi zi de 9 martie, Cristiano Ronaldo fusese eliminat de FC Porto!

Sursa foto: Matthew Peters

Optimi de finala, Mansa retur – 9 martie 2004

Manchester United – FC Porto 1-1 (In tur: 1-2)

Paul Scholes ’32 / Costinha ’90

• Cristiano Ronaldo a intrat pe teren in minutul 75, in locul lui Darren Fletcher

Cum se vad proportiile esecului? Ei bine, CR7 a jucat opt semifinale consecutive cu Real Madrid, perioada in care a castigat de patru ori trofeul! Cu Juventus, lusitanul nu a depasit sferturile de finala (2019)!

O alta imagine sparta… Cristiano a marcat in cele trei sezoane UCL pentru Juventus mai putine goluri decat reusise in ultimul an pentru Real Madrid:

• Sezonul UCL 2017/18 – 15 goluri pentru Real Madrid
  • Sezoanele UCL 2018/19, 2019/20 si 2020/21 – 14 goluri pentru Juventus (6 + 4 + 4)
Sursa foto: SkySports

Este pentru prima data de cand se intampla asa ceva, incepand cu 2007… Niciun gol in cele doua partide din optimile de finala! Pana la ”dubla” cu Porto din acest an, CR7 marcase cel putin un gol in optimile de finala UCL:

Editia 2006/07 – 1 gol pentru Manchester United contra celor de la Lille

Editia 2007/08 – 1 gol pentru Manchester United contra celor de la Lyon

Editia 2008/09 – 1 gol pentru Manchester United contra celor de la Inter Milano

Editia 2009/10 – 1 gol pentru Real Madrid contra celor de la Lyon

Editia 2010/11 – 2 goluri pentru Real Madrid contra celor de la Lyon

Editia 2011/12 – 3 goluri pentru Real Madrid contra celor de la TSKA Moscova

Editia 2012/13 – 2 goluri pentru Real Madrid contra celor de la Manchester United