in

Coplesitor! Cat de mult cantaresc golurile lui Messi pentru Barcelona

Sursa foto: AFP

“Dubla” lui Lionel Messi i-a asigurat Barcelonei victoria la Bilbao, scor 3-2 cu Athletic, intr-o partida restanta din Primera Division. Cu acest succes, echipa blaugrana a revenit pe podium pentru prima data dupa zece meciuri, dar decalajul fata de lidera Atletico Madrid este semnificativ.

Incredibil… A fost nevoie sa treaca 683 de zile pentru ca golurile lui Messi sa-i aduca Barcelonei trei puncte in campionat! Ultima performanta de acest fel se consemnase in Sezonul 2018/19:

23 februarie 2019: Sevilla – Barcelona 2-4

• Gazdele au condus cu scorul de 2-1, intre minutele 42 si 67
  • In ultimele 28 de minute ale partidei, incluzand si timpul acordat prelungirilor, argentinianul a inscris de trei ori, tot el fiind si cel care marcase primul gol pentru catalani

Argentinianul a ajuns la cota 453 de goluri reusite campionatul Spaniei, in 501 de partide. Sud-americanul i-a garantat Barcelonei un total de 212 puncte! Un record fara precedent…

TOP 9 Primera Division – Fotbalistii ale caror goluri decisive au contribuit cu cele mai multe puncte aduse echipele lor (Conform MisterChip)

Nota: * Perioada in care se acordau 2 puncte la victorie

Palmaresul lui Lionel Messi in partidele jucate pentru Barcelona in Primera Division

Victorii – 370

Egaluri – 83

Infrangeri – 48

Puncte obtinute de Barcelona in meciurile in care Messi a ajucat – 1.193

Procentul punctelor aduse Barcelonei de golurile decisive reusite de Messi – 17,77%

Scris de Ultima Faza

Fara Messi si Cristiano intre primii 90! TOPUL celor mai scumpi fotbalisti din lume

Steaua si Dinamo, in topul cluburilor cu cele mai lungi serii de victorii consecutive din Europa