in

Calvarul lui Chivu dupa meciurile cu Germania

Romania va incerca marea cu sarea in partida contra Germaniei, marea favorita la castigarea grupei de calificare la Cupa Mondiala din 2022. Tricolorii vor juca, in premiera, impotriva Mannschaft-ului in faza preliminariilor unui turneu final.

Cristian Chivu a intalnit Germania in trei partide. A fost si soare, au fost si nori… Fostul mare jucator a fost capitanul echipei care zdrobea vicecampioana mondiala din 2002 in Giulesti: 5-1. Cu exceptia partidei de la Euro 2000, scor 1-1, cand a evoluat pe durata intregului joc, Chivu a avut probleme de sanatate in urmatoarele dispute contra nemtilor. Iar dupa accidentarile din meciurile cu Mannschaft-ul…

Sursa foto: GSP

28 aprilie 2004, Bucuresti: Romania – Germania 5-1

• Cristian Chivu a evoluat pana in minutul 34, cand a fost inlocuit cu Sorin Ghionea
Cristian Chivu si doctorul Pompiliu Popescu, in timpul meciului din Giulesti (2004) / Sursa foto: Mediafax

Cu trei zile inaintea accidentarii din Giulesti, fundasul roman jucase in partida de Serie A dintre AS Roma si Empoli, scor 3-0. Acela a fost ultimul joc pentru Chivu la echipa de club, in Sezonul 2004/05. Capitanul Romaniei a ratat ultimele trei partide din campionatul italian: 1-0 cu AC Milan, 1-3 cu Perugia si 0-0 cu Sampdoria.

Accidentarea de la partida cu Germania l-a tinut departe de gazon timp de cinci saptamani. Dar, in vara lui 2004, a aparut o noua problema – o accidentare stupida in vacanta, in timpul unei partide de tenis cu piciorul. Chivu a suferit o fractura la degetul mic al piciorului drept. In urmatoarea jumatate de an a ratat 32 de meciuri pentru AS Roma si alte sapte partide pentru Romania.

12 septembrie 2007, Koln: Germania – Romania 3-1

• Cristian Chivu a evoluat pana in minutul 24, cand a fost schimbat cu Ovidiu Petre

Ca un facut: la fel ca in 2004, cu 11 zile inaintea partidei din Germania, Chivu jucase impotriva lui Empoli, in Serie A, intr-un joc pe care Inter Milano il castigase cu 2-0!

La Koln, capitanul Nationalei a suferit o accidentare la umar. Luxatia l-a costat o luna de pauza, dar si o cearta cu Massimo Moratti, presedintele lui Inter Milano! Conform Gazzetta dello Sport, Moratti i-a reprosat, public, faptul ca a evoluat pentru Nationala, periclitind pozitia clubului: ”Meciul lui Vieira la nationala Frantei era oficial, dar Chivu stia problemele noastre in defensiva si nu trebuia sa joace in amicalul cu Germania”.

Moratti se referea la jocul pe care Inter il avea in Champions League, contra lui Fenerbahce, unde clubul Italian nu a putut conta pe sase fundasi: Chivu, Marco Materazzi, Nelson Rivas (toti accidentati), Ivan Cordoba, Maicon si Nicolas Burdisso (toti suspendati)! Pe langa partida cu Fenerbahce, fundasul roman a mai ratat patru jocuri in Serie A: 2-0 cu Catania, 2-2 cu Livorno, 3-0 cu Sampdoria si 1-4 cu AS Roma.