in

Au plecat prea devreme acasa. Top 10 Champions League – Cele mai rapide reveniri de scor din istorie

Sursa foto: Getty Images

Stai ca pe ghimpi pana la venirea primei zile in care fotbalul se va intoarce pe teren. Iti  vine sa te dai cu capul de pereti… dar, stai, rezista! Le poti arata astfel celor care n-au mai avut rabdare ca au gresit! Aha, nu ai habar unde bat! Fii pe faza!

Vreau sa-ti aduc aminte zece meciuri tari din cea mai puternica intrecere continentala, Champions League. Ce au in comun? Cele mai rapide reveniri de scor.

Au fost echipe care s-au vazut cu sacii-n caruta. Apoi, cat ai bate din palme, s-a ales praful! Practic, au plecat prea devreme acasa!

Uita de celebra expresie “Pe nemti stii ca i-ai batut doar atunci cand ii vezi urcati in autocar!”. Sunt multe alte neamuri care au sperat pana la ultima faza. Astazi iti prezint cele mai rapide reveniri de scor.

6 minute

25 mai 2005 – Finala Champions League, Editia 2004/05: AC Milan – Liverpool 3-3; 5-6 dupa lovituri de departajare

• Italienii conduceau cu 3-0 in minutul 44
  • “Cormoranii” au egalat intre minutele 54 si 60, au trimis jocul in prelungiri si au castigat trofeul dupa “ruleta ruseasca” de la 11 metri

11 minute

5 noiembrie 2019 – Grupele Champions League, Editia 2019/20: Chelsea Londra – Ajax Amsterdam 4-4

• Olandezii conduceau cu 4-1, in minutul 62
  • Londonezii au egalat in intervalul minutelor 63-74

12 minute

5 februarie 1958 – Sferturi de finala Cupa Campionilor Europeni, Editia 1957/58: Steaua Rosie Belgrad – Manchester United 3-3

• “Diavolii” aveau avantaj de trei goluri in minutul 31
  • Sarbii au egalat intre minutele 46 si 58
  • Totusi, rezultatul de egalitate a fost in avantajul englezilor, care au obtinut calificarea
  • A doua zi a avut loc accidentul aviatic de la Munchen, in urma caruia opt fotbalisti de la United au decedat

14 minute

8 decembrie 1993 – Grupele Champions League, Editia 1993/94: Werder Bremen – Anderlecht 5-3

• Belgienii conduceau cu 3-0 dupa prima repriza
  • Werder a egalat in intervalul minutelor 66-80
  • Bremen a dat cinci goluri in 23 de minute (intre minutele 66 si 89)

19 minute

7 martie 2001 – Grupele Champions League, Editia 2000/01: Deportivo La Coruna – PSG 4-3

• PSG avea avans de trei goluri, in minutul 55
  • SuperDepor a egalat in intervalul minutelor 57 – 76
  • La 27 de minute de la marcarea primului gol, La Coruna a reusit golul victoriei

24 de minute

12 noiembrie 2002 – Grupele Champions League, Editia 2002/03: FC Basel – Liverpool 3-3

• In minutul 29, 3-0 pentru gazde
  • Liverpool a egalat intre minutele 61 si 85

29 de minute

28 decembrie 1955 – Sferturile de finala Cupa Campionilor Europeni, Editia 1955/56: Voros Budapesta – Stade Reims 4-4

• Oaspetii conduceau cu scorul de 4-1, in minutul 52
  • Echipa din capitala Ungariei a egalat in 29 de minute (intre minutele 53 si 82)
  • Rezultataul de egalitate i-a avantajat pe francezi, care s-au calificat in semifinale

31 de minute

23 noiembrie 2016 – Grupele Champions League, Editia 2016/17: Besiktas – Benfica 3-3

• In minutul 31, lusitanii conduceau cu 3-0
  • Tot in 31 de minute (intervalul 58 – 89), gazdele au obtinut egalarea

34 de minute

7 noiembrie 1984 – Optimile de finala Cupa Campionilor Europeni, Editia 1984/85: Linfield – Panathinaikos 3-3

• Dupa primele 26 de minute: 3-0 pentru gazde
  • Grecii au marcat primul gol in minutul 29 si au egalat in minutul 63

39 de minute

21 noiembrie 2017 – Grupele Champions League,, Editia 2017/18: Sevilla – Liverpool 3-3

• In minutul 30, “cormoranii” aveau un avans de trei goluri
  • S-a intors roata! De data asta, Liverpool n-a stiut sa profite de un astfel de avantaj: gazdele au egalat in intervalul minutelor 51 – 90.