in

Atletico Madrid i-a distrus lui Luis Suarez recordul impotriva Realului!

Sursa foto: Getty Images

Real Madrid a castigat trei “finale” intr-o saptamana: 1-0 la Sevilla, 2-0 cu Borussia Monchengladbach si 2-0 cu Atletico Madrid! S-a calificat pe ultima suta de metri in optimile de finala ale Champions League si a reintrat in lupta pentru titlu in Primera Division.

Ultimul succes, 2-0 (1-0) cu lidera Spaniei, a fost mai clar decat o arata scorul. Echipa lui Diego Simeone a avut o prestatie mediocra: niciun sut la pozrta in prima repriza, doar a doua oara cand se intampla asa ceva, in campionat, in ultimele cinci sezoane!

Zinedine Zidane a castigat fara probleme duelul cu Diego Simeone

Pana la primul esec din actualul sezon din Primera Division, ultima infrangere in derby-ul Madridului… daduse nastere celui mai bun Atletico din istorie – 26 de jocuri consecutive fara meci pierdut in campionat!

2 februarie 2020: Real Madrid – Atletico Madrid 1-0

Dupa 314 zile…

12 decembrie 2020: Real Madrid – Atletico Madrid 2-0

Goluri: Casemiro ’15, Oblak ’63 (autogol)

O evolutie jenanta, putin fotbal si multi nervi pentru Atletico. Luis Suarez a fost inlocuit si s-a multumit sa zambeasca ironic la adresa lui Simeone. In schimb, Joao Felix a fost impulsiv, cand antrenorul l-a schimbat: a sutat intr-o sticla cu apa. Ca spectacolul sa fie total: Thomas Lemar a luat cartonas galben dupa doar 15 secunde de cand a intrat pe teren! O imagine urata a echipei care conduce fotbalul din Spania!

Luis Suarez a trecut neobservat in derby. A avut doar 23 de atingeri si un sut la poarta. Si lui i s-a sfarsit un record: sapte jocuri consecutive fara infrangere in fata “albilor”, in tricoul Barcelonei! Uruguayanul nu i-a purtat noroc noii sale echipe si nici invers…

Vremuri apuse… / Sursa foto: SkySports

Luis Suarez – Palmares in El Clasico

• 11 goluri in 16 meciuri pentru Barcelona

Ultima infrangere – 16 august 2017, Supercupa Spaniei: Real Madrid – Barcelona 2-0

Au urmat sapte meciuri fara esec (patru egaluri si trei rezultate de egalitate):

23 decembrie 2017, Primera Division: Real Madrid – Barcelona 0-3 (1 gol)

6 mai 2018, Primera Division: Barcelona – Real Madrid 2-2 (1 gol + 1 pasa decisiva)

28 octombrie 2018, Primera Division: Barcelona – Real Madrid 5-1 (3 goluri)

3 februarie 2019, Primera Division: Real Madrid – Barcelona 0-1

6 februarie 2019, Copa del Rey: Barcelona – Real Madrid 1-1

27 februarie 2019, Copa del Rey: Real Madrid – Barcelona 0-3 (2 goluri)

18 decembrie 2019, Primera Division: Barcelona – Real Madrid 0-0

Atletico Madrid a ajuns la sase meciuri oficiale fara victorie impotriva “Los Blancos”. In toata aceasta perioada a inscris un singur gol, prin Antoine Griezmann!

Ce ciudatenie! Jan Oblak este primul portar care si-a dat autogol, in ultimii sapte ani. Inaintea lui fusese Thibault Courtois, actualul goalkeeper de la Real Madrid, intr-un joc impotriva lui Espanyol!

De stiut…

• Atletico a primit in 48 de minute acelasi numar de goluri pe care-l incasase in primele zece etape!
  • Atletico nu a mai intors rezultatul in derby-ul Madridului, atunci cand a fost condusa la pauza, din 15 decembrie 1946 (de la 0-1, la 2-1)!
  • Echipa lui Simeone nu a mai fost condusa in campionat din 30 iunie, cand a terminat la egalitate, 2-2, cu Barcelona. Atunci, Diego Costa a marcat un autogol, in minutul 11. De la golul de 0-1 de pe “Camp Nou” si cel marcat ieri de Casemiro au trecut 1.393 de minute!

Scris de Ultima Faza

Culmea ofensivei in Premier League. Atacantii valoreaza 245 de milioane de euro si nu dau gol pe teren propriu!

Starul lui Ajax arestat pentru ca si-a injunghiat un membru al familiei! Risca 4 ani de inchisoare