in

26 de ani de la Romania – Argentina 3-2! Rivaldo:”Brazilienii au sarbatorit acea victorie a Romaniei”

Generatia Sevilla ’86, egalul cu Argentina de la Italia Novanta sau Cardiff ’92, victoria cu Argentina din ’94, sunt reperele fotbalului romanesc. Atunci am cunoscut apogeul, ne-am simtit mari. Am fost mari!

Dupa victoria contra Argentinei am indraznit sa visam. Sa ne vedem campioni mondiali! Nu am reusit, din pacate, dar sferturile din ’94 reprezinta cea mai mare performanta a nationalei Romaniei pana in prezent!

The Guardian considera Romania – Argentina “cel mai tare meci din istoria Cupei Mondiale”.

“Întreabă 1.000 de fani ai fotbalului care este cel mai tare meci pe care l-au văzut în viaţa lor şi vei primi 1.000 de răspunsuri diferite. Niciunul nu va fi, însă, cel corect. Există un singur răspuns raţional pentru această întrebare: este vorba despre meciul din optimile Cupei Mondiale din 1994 dintre România şi Argentina. Cinci goluri, jucători de clasă mondială aflaţi la apogeu şi un meci care ne-a ţinut în suspans pănă la final, un thriller. De ce acest meci este peste celelalte? Vorbim despre intensitatea la care s-a jucat, ţinând cont de căldura sufocantă, dar şi despre calitatea tehnică a jucătorilor

scriu britanicii

In minutul 11 Rose Bowl a erupt. Romania marca prin Ilie Dumitrescu din lovitura libera si mingea se ducea in acelasi loc unde se ducea si sutul lui Hagi la meciul cu Columbia. Dupa doar 5 minute am fost egalati din penalty-ul transformat de Batistuta. Dar peste doar alte 2 minute, Hagi si Dumitrescu i-au surprins din nou pe argentinieni si conduceam cu 2-1.
Hagi marca si el in repriza a doua pentru 3-1 si am inceput sa visam. Abel Balbo a redus din diferenta cu golul de 3-2, dar nimic nu a putut sa ne mai ia victoria aceea imensa.

„Îmi amintesc de echipa României, cu Gheorghe Hagi impresionând la acel turneu final. Aveam 22 de ani și îmi plăcea mult să îl urmăresc jucând într-o poziție similară celei pe care evoluam eu. Acea echipă a României era foarte impresionantă. Îmi amintesc și de Popescu, un alt jucător excelent.
Sigur că rivalitatea pe care o poartă Brazilia cu Argentina a dus la bucurie din partea noastră atunci când România a reușit să elimine Argentina din turneu. Brazilienii își doresc mereu să vadă Argentina eliminată, la fel cum și invers, argentinienii și-ar dori ca Brazilia să nu obțină rezultate bune. E normal că brazilienii au sărbătorit acea victorie a României în fața Argentinei.
Sunt sigur că România ar fi oferit un joc mai deschis și mai interesant decât Suedia în semifinale, din cauză că era o echipă ofensivă. Probabil că Brazilia și-ar fi asumat rolul de favorită, în timp ce România ar fi jucat fără presiune și ar fi putut folosi acest lucru în avantajul ei pentru a produce o surpriză. Ar fi fost un meci entuziasmant, sunt sigur. Hagi era într-o formă grozavă, la fel ca restul echipei României și ar fi fost interesant să vedem un astfel de meci”

spune marele Rivaldo, conform Betfair.

Romania: Prunea – D. Petrescu, Prodan, Belodedici, Mihali, Selymes – Lupescu, Gh. Popescu, D. Munteanu – Hagi (85 Galca), I. Dumitrescu (88 Papura).

Argentina: Islas – Sensini (62 Medina Bello), Caceres, Ruggeri, Chamot – Ortega, Basualdo, Simeone, Redondo – Balbo, Batistuta