in

12 El Clasico cu Hagi si Popescu pe teren! Imagini de colectie!

Existau vremuri cand aveam fotbalisti implicati direct in mecurile dintre Real Madrid si Barcelona. El Clasico cu romani, astazi pare un vis atat de indepartat. Dar in anii ’90, in 12 dintre confruntari au fost implicati Hagi si Popescu. Din pacate, niciun roman n-a marcat vreodata in confruntarea dintre “galactici” si “extraterestri”!

Fostii fotbalisti ai “Generatiei de aur” au jucat impreuna pentru FC Barcelona intr-un meci pe “Santiago Bernabeu”, incheiat la egalitate, scor 1-1.

gica popescu _ fernando hierro _ capitani _ sut julio iglesias _ sursa REALMADRIDBALKAN ORG„Capitanii” Gica Popescu si Fernando Hierro il privesc pe Julio Iglesias, fost portar la Real Madrid / sursa: REALMADRIDBALKAN.ORG

In urma cu 29 de ani, Hagi juca pentru Real Madrid contra Barcelonei, intr-un meci in care avea sa fie inlocuit de Luis Enrique… actualul selectioner al Spaniei si fost antrenor al Barcelonei.

gica popescu - gol barcelona _ luis enrique _ sursa MARCABucurie blaugrana: Gica Popescu si Luis Enrique! / sursa: MARCA

Hagi a debutat in El Clasico pentru Barcelona intr-un meci pierdut, scor 0-5, la Madrid! In acelasi meci debuta si Raul Gonzalez!

gheorghe hagi _ barcelona _ vs Real _ sursa THE42
Hagi, in duel cu Amavisca, isi infrunta fosta echipa! / sursa: THE42

Popescu a avut o evolutie magnifica intr-un meci perfect pentru Barcelona in 1996, cand Blaugrana castiga cu 3-0 in fata Realului. Ziarul “Mundo Deportivo” l-a declarat “omul meciului” pe romanul nostru!

Palmaresul general al derby-ului cand Hagi sau Popescu au fost implicati:

>Victorii: 5 (2 cu Real Madrid si 3 cu FC Barcelona)
>Egaluri: 4 (2 cu Real Madrid si 2 cu FC Barcelona)
>Infrangeri: 3 (1 cu Real Madrid si 2 cu FC Barcelona)
>Golaveraj: 14-15

Palmaresul derby-ului in Primera Division cand Hagi sau Popescu au fost implicati:

>Victorii: 3 (1 cu Real Madrid si 2 cu FC Barcelona)
>Egaluri: 3 (2 cu Real Madrid si 1 cu FC Barcelona)
>Golaveraj: 9-12

Palmaresul lui Gheorghe Hagi in El Clasico:

>Victorii: 2 (ambele cu Real Madrid)
>Infrangeri: 2 (1 cu Real Madrid si 1 cu FC Barcelona)

Palmaresul lui Gica Popescu in El Clasico:

>Victorii: 3
>Egaluri: 2
>Infrangeri: 1

Gheorghe Hagi si Gica Popescu in El Clasico:

1)5 decembrie 1990, Supercupa Spaniei: FC Barcelona – Real Madrid 0-1

Gheorghe Hagi a intrat pe teren la Real Madrid in minutul 86, cand l-a inlocuit pe Michel, autorul golului

2)19 ianuarie 1991, Primera Division: FC Barcelona – Real Madrid 2-1

Gheorghe Hagi a intrat pe teren pentru Real Madrid in minutul 65, cand l-a inlocuit pe Aragon

3)8 iunie 1991, Primera Division: Real Madrid – FC Barcelona 1-0

Gheorghe Hagi a jucat pana in minutul 87 pentru Real Madrid, cand a fost schimbat cu Tendillo

4)19 octombrie 1991, Primera Division: Real Madrid – FC Barcelona 1-1

Gheorghe Hagi a jucat pana in minutul 75 pentru Real Madrid, cand a fost schimbat cu Luis Enrique

5)7 martie 1992, Primera Division: FC Barcelona – Real Madrid 1-1

Gheorghe Hagi a evoluat tot meciul pentru Real Madrid

6)7 ianuarie 1995, Primera Division: Real Madrid – FC Barcelona 5-0

Gheorghe Hagi a evoluat tot meciul pentru FC Barcelona

7)30 septembrie 1995, Primera Division: Real Madrid – FC Barcelona 1-1

Gica Popescu a evoluat tot meciul pentru FC Barcelona

Gheorghe Hagi a intrat pe teren pentru FC Barcelona in minutul 58, cand l-a inlocuit pe Kodro

8)10 februarie 1996, Primera Division: FC Barcelona – Real Madrid 3-0

9)7 decembrie 1996, Primera Division: Real Madrid – FC Barcelona 2-0

10)30 ianuarie 1997, Cupa Spaniei (tur): FC Barcelona – Real Madrid 3-2

11)6 februarie 1997, Cupa Spaniei (retur): Real Madrid – FC Barcelona 1-1

12)10 mai 1997, Primera Division: FC Barcelona – Real Madrid 1-0

Gica Popescu a intrat pe teren pentru FC Barcelona in minutul 16, cand l-a inlocuit pe Giovanni