in

VIDEO | Record absolut pentru Ronaldo și două goluri magice pentru Portugalia! Messi e la 31 de goluri distanță de portughez

Cristiano Ronaldo nu a jucat în primul meci din Liga Națiunilor contra Croației din cauza unei infecții de la o înțepătură de albină, dar și-a luat revanșa în meciul de aseară cu Suedia.

Portugalia a câștigat cu 2-0 prin golurile marcate de starul lui Juventus. Primul gol marcat de Cristiano a fost și cel cu numărul 100 pentru echipa națională a Portugaliei și a fost unul extrem de frumos din lovitură liberă și îl poți vedea la minutul 3.30, iar golul 101 a fost de asemenea o altă bijuterie marca CR7 și îl vezi la minutul 4.09.

Portughezul a devenit primul fotbalist din Europa care depășește 100 de goluri pentru echipa națională. Cristiano Ronaldo mai are nevoie de 9 goluri pentru a-l depăși pe Ali Daei (Iran), care are 109 reușite în partidele internaționale. După ce a trecut de 30 de ani, Cristiano Ronaldo a marcat 49 de goluri în 47 de meciuri pentru Portugalia.

Ronaldo este la mare distanță de rivalul său, Leo Messi, care are 70 de goluri pentru naționala Argentinei.

foto footyroom

Echipele care au primit cele mai multe goluri de la starul Portugaliei sunt Lituania și Suedia cu câte 7 fiecare, apoi cu câte 5 sunt Andorra, Letonia, Luxemburg și Armenia.

De cealaltă parte, Messi a marcat câte 5 goluri Braziliei, Paraguayului și Uruguayului.

Mai jos poți vedea toate naționalele împotriva cărora au marcat Cristiano și Leo Messi.

foto goal.com

Scris de Ultima Faza

Victoria din Austria si calitatea terenului. Meciurile in care Romania s-a facut de ras in lume din cauza gazoanelor