in

Ce sa-i faci lu’ Barca, frate?

Pe bune, chiar ma gandeam ca Giroud si baietii pot sa scoata un egal, vazusem si cota Barcei de la pariuri (1.90 – destul de mare!) si am zis ca n-o sa se rezolve cazul inca din tur. Da’ de unde? Cel mult o repriza s-a tinut Arsenal si dupa pauza s-au suparat smecherii aia trei. Contraatac… Suarez lu’ Neymar, pac-pac… mingea la Messi… hatz, culca-te, Cech! Si gol. Parca e prea simplu fotbalul cand il vezi jucat de ei si ajungi sa te gandesti cine poate sa ii incurce anu’ asta si cam pana la ce nivel pot sa duca jocul asta.

Dupa primul gol, totul a fost si mai simplu. Pai sa te cheme Barcelona, sa ai 1-0 si adversarul sa fie nevoit sa iasa la joc, cred ca nu exista misiune mai usoara in fotbal. A mai venit o bara din 3 metri a lui Suarez, care nu stiu cum de n-a fost gol si dup-aia un penalty care a venit cand nici nu te asteptai. Daca te uiti atent la reluare, Messi pleaca cu un metro din spatele fundasului si apuca sa-i “ciupeasca” mingea. Si ca un bandit ce e, stie ca ala n-o sa mai apuca sa-si traga piciorul. I-o pune si cade. Gata, penalty si pa-pa Arsenal!

Hai ca te astepti sa-ti piteasca Barca mingea, chiar daca tu ai cel mai beton sezon din ultimii ani si joci si acasa… ba, da’ chiar asa, sa nu-ti dea nicio sansa? Au avut si ei saracii vreo doua ocazii, da’ subtirele. Si mai bine ca n-au bagat-o in atze, ca mi-e ca mai rau i-ar fi suparat pe bossuletzii catalani. Si ce e si mai grav pentru Arsenal e ca Barca chiar n-a avut multe ocazii pe langa golurile alea doua. I-a batut cam pe nesimtite si parca fara sa forteze prea tare. Daca aseara treaba a stat asa, cam ce ai putea sa le faci cand joaca si mai bine de atat?

Il bag pe site si il share-uiesc pe facebook sa le zic baietilor sa scrie si ei maine si sa ne dea textele in mesaje, ca sa ii punem pe site?